Szykuje się rewolucja w budownictwie! Niebawem jeszcze łatwiej będzie zbudować energooszczędny i jednocześnie ładny dom jednorodzinny.

Kiedy myślimy o tradycyjnych panelach solarnych  mamy przed oczami brzydkie, duże, prostokątne panele zamontowane na dachach budynków. A gdyby sprawić, że ich nie widać?

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan opracowali technologię pozwalającą zastąpić tradycyjne szyby okienne przezroczystymi panelami solarnymi (transparent solar concentrators) wytwarzającymi energię elektryczną. Mają one te same właściwości co szyby z tą tylko różnicą, że działają jak fotoogniwa. Pozwoli to na zwiększenie powierzchni instalacji w porównaniu z tradycyjnymi panelami montowanymi na dachach domów. Technologia obok zalet praktycznych jest też zdecydowanie bardziej estetyczna niż aktualnie wykonywane instalacje solarne. Zastosowanie dużych przeszklonych powierzchni nie tylko podniesie walory estetyczny budynku ale i pozwoli na pozyskiwanie większej ilości czystej energii słonecznej w domach jednorodzinnych. Przeźroczyste płytki, które mogą zostać wprawione w okna pozwalają bowiem na niemal bezstratne kolekcjonowanie energii ze słońca, dzięki temu, że absorbują także promieniowanie niewidoczne gołym okiem, m.in. ultrafiolet. Jak mówi jeden z twórców  technologii, profesor Richard Lunt: “Światło jest transportowane w kierunku obramowań paneli, które przetwarzają je na energię elektryczną za pomocą cienkich pasm o właściwościach fotowoltaicznych”. Zdaniem profesora dzięki technologii każdy budynek, czy dom jednorodzinny będzie mógł być dobrym kolektorem solarnym, a farmy solarne będziemy mogli zastąpić solarnymi miastami. Technologię będzie można wykorzystywać dla budynków nowych, projektowanych i budowanych przez inwestorów – domów z rynku pierwotnego, jak i dla domów jednorodzinnych już istniejących.

Obecnie trwają prace nad optymalizacją technologii aby podnieść skuteczność procesu pozyskiwania energii ze światła. Co o tym myślicie? My będziemy z zainteresowaniem śledzić postępy w rozwoju technologii i czekać aż to innowacyjne rozwiązanie będziemy mogli zastosować w budowanych przez nas domach jednorodzinnych w zrównoważonym Miasteczku Siewierz Jeziorna.

 

O innych energooszczędnych technologiach przeczytacie tu:

https://www.isomeg.pl/co-mozna-zyskac-dzieki-rekuperacji/

https://www.isomeg.pl/cieply-montaz-okien-po-co/

https://www.isomeg.pl/domy-energooszczedne-co-to-oznacza-w-praktyce/

 

Źródło: Michigan State University