W dobie smartfonów, smartwatchy i inteligentnych samochodów warto zastanowić się co możemy zyskać wybierając system sterowania domem jednorodzinnym. Inteligentny dom to budynek jednorodzinny sterowany zdalnie, z poziomu urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu, gdzie w jednym miejscu możemy zarządzać systemami i urządzeniami obsługującymi nasz dom.

aplikacja do sterowania systemem inteligentnego domu
Zródło: DEIMIC

Dzięki zintegrowaniu wszystkich funkcji w jednej aplikacji oszczędzamy czas i media, możemy też sterować instalacjami w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca poza budynkiem.

 

System w zależności od konfiguracji i posiadanych instalacji może zarządzać:

– ogrzewaniem domu jednorodzinnego – włączanie i wyłączanie pieca czy pompy, sterowanie temperaturą,

– oświetleniem (w tym oświetleniem zewnętrznym),

– wentylacją budynku (w przypadku posiadania rekuperacji),

– klimatyzacją,

– systemem alarmowym i monitoringiem,

– roletami zewnętrznymi, bramami garażowymi,

– systemem nawadniania ogrodu.

System sterowania domem jednorodzinnym zyskuje coraz większą grupę zwolenników, pozwala oszczędzić czas i dzięki sieci czujników i detektorów pamięta za mieszkańców o wyłączaniu światła, żelazka, zamykaniu bramy garażowej, czy załączaniu systemu alarmowego.

Obok poczucia bezpieczeństwa i wygody system zapewnia też realne oszczędności zmniejszając zużycie mediów: wyłączając piec czy wentylację podczas dłuższej nieobecności, gasząc światło, czy sprawdzając poziom opadów atmosferycznych przed nawodnieniem ogrodu. Coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zużycia energii w domach jednorodzinnych i budynkach sprawiają, że instalacja systemów typu smart home niebawem może stać się koniecznością. System inteligentnego domu stanowi bowiem silne wsparcie dla energooszczędnego budynku i jego mieszkańców w dbaniu o środowisko, walkę ze smogiem i globalnym ociepleniem. Projektując nowy dom warto zwrócić uwagę na przepisy prawa odnośnie termoizolacji domów jednorodzinnych – wg WT2017 maksymalne zapotrzebowanie energii pierwotnej EP zużywanej przez budynki wynosi 95 kWh/m2 rocznie, a WT2021 podnosi poprzeczkę narzucając zmniejszenie tego wskaźnika do poziomu 70kWh/m2 rocznie. Montaż systemu smart home może być więc wręcz niezbędny już niebawem.

System inteligentnego domu zwykle opiera się na instalacji przewodowej z kablami internetowymi i przełącznikami – switch-ami. Instalację tą wykonuje się podtynkowo. Na rynku dostępne są również systemy oparte wyłącznie o rozwiązania bezprzewodowe (Wi-Fi lub bluetooth) są one jednak bardziej zawodne.

Instalację inteligentnego domu najlepiej zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu jednorodzinnego, w szczególności w czasie projektowania niezbędnych dla budynku instalacji. Niemniej przygotowanie wymaganej instalacji możliwe jest także na późniejszych etapach, w domach zamieszkanych i takich z rynku wtórnego. Wstępną wycenę systemu smart home można wykonać samemu odwiedzając stronę polskiego producenta systemów firmy DEIMIC.