Dom Energooszczędny

Dlaczego warto wybrać dom energooszczędny? Poniżej znajdziecie 5 powodów, które skłonią Was do rozważenia budowy lub zakupu domu oszczędzającego energię.

1) EKONOMIA

Sensem budownictwa energooszczędnego jest maksymalne ograniczenie strat energii. Podporządkowane są temu wszystkie etapy realizacji budynku od projektu, poprzez odpowiednią architekturę i wykonawstwo a na innowacyjnych technologiach i urządzeniach kończąc. Pozwala to na osiągnięcie zużycia energii nawet o 50% niższego niż w budynkach tradycyjnych przekładając się na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie i wentylację. Dodatkowo przyszli właściciele domu energooszczędnego mogą liczyć na wsparcie NFOSiGW w wysokości 30 lub 50 tysięcy zł.

2) ZDROWIE

Domy energooszczędne są przyjazne alergikom dzięki systemowi wentylacji z rekuperacją, oczyszczającemu powietrze zewnętrzne, które jest po podgrzaniu nawiewane do wnętrza domu. Wentylacja tego typu chroni również przed powstawaniem w budynkach groźnej dla zdrowia pleśni a system filtrów ogranicza przenikanie bakterii zmniejszając ryzyko zachorowań wśród domowników.

3) KOMFORT

System rekuperacji stosowany w energooszczędnych budynkach jednorodzinnych zapewnia dobową stabilizację ciepła w obiekcie. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła latem można osiągnąć efekt utrzymania niskiej temperatury jak przy zastosowaniu klimatyzacji bez konieczności montażu sprężarki i wentylatorów. Oszczędzamy miejsce i znacznie redukujemy hałas.

4) EKOLOGIA

Niskie zużycie energii oprócz wymiaru ekonomicznego jest wyrazem proekologicznej postawy, bazującej na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, w konsekwencji prowadzącej do mniejszego zanieczyszczenia powietrza i środowiska.

5) PRZEPISY PRAWA

Budownictwo energooszczędne nie jest chwilową modą, w krajach europejskich stało się już standardem na rynku budowlanym. Aktualnie polskie prawo budowlane jest dostosowywane do Dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z jej zapisami Od 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki musi cechować niemal zerowe zużycie energii. Nowe budynki zajmowane przez władze publiczne i będące ich własnością powinny spełniać te same kryteria po 31 grudnia 2018 r.

Decydując się na budowę domu energooszczędnego warto pamiętać, że sam projekt nie gwarantuje tego, że budynek będzie faktycznie zużywał mało energii. Warunkiem koniecznym jest zastosowanie odpowiednich instalacji i sumienna realizacja detali konstrukcyjnych. Z tego względu budowę tak istotnej inwestycji warto powierzyć fachowcom o wieloletnim doświadczeniu.